LAR MINDFULNESS

Sličnosti (pred) menopauze i anksioznosti

Sličnosti (pred)menopauze i anksioznosti

Simptomi (pred)menopauze i anksioznosti imaju mnogo sličnosti, a često se javljaju i zajedno. Mogu značajno narušiti kvalitetu života. Saznajte kako mindfulness može pomoći, uz znanstveno dokazane rezultate usporedive s učincima lijekova!

LAR MINDFULNESS

Prva sličnost između (pred) menopauze i anksioznosti je u njihovim FIZIČKIM simptomima.

 

I kod (pred) menopauze i kod anksioznosti česte su fizičke smetnje koje su vrlo neugodne, često neobične i nepovezive u neku konkretnu dijagnozu.

 

Preznojavanja, pritisci u grudnom košu, promjene tjelesne težine (ne možemo jesti ili neprestano jedemo), vrtoglavice, napadaji panike…

 

Sami po sebi su veliki fizički teret i stajati će na putu tome da živimo svoj život u punini.

 

Dodatno donose veliki emocionalni teret jer će te neobjašnjive pojave u tijelu brzinom svjetlosti aktivirati misli poput

 

„Što mi se to događa?!“

„Jel ovo nešto opasno?!“

„Moram li na hitnu (ili barem doktoru)?!“

„Hoću li morati piti tablete, kako da ovo prestane?!“

 

Podigne se strah, uzlupa se srce, i vrlo brzo smo u jednom lošem i zabrinutom trenutku, koji nam otima svu ljepotu života.

 

Te neugodne fizičke smetnje okupirati će naše misli gdje god išli i ma što radili.

 

Druga sličnost je NA MENTALNOM PLANU.

Overthinking, osjećaj raspršenosti, konstantna zabrinutost, mentalno „prežvakavanje“ toga što nam se događa, problemi s koncentracijom i produktivnošću…

 

Sve nam se to događa samo od sebe, a mi plivamo kako znamo i umijemo.

 

Ovakvim mentalnim aktivnostima naš mozak zapravo, vrlo neuspješno, nastoji uspostaviti kontrolu (ili barem stvoriti privid kontrole).

 

Problem je samo u tome što, ma koliko razmišljali, čitali, analizirali, ne stižemo na nikakvo mjesto rješenja i olakšanja, već se samo vrtimo u krug.

 

Treća sličnost je INTENZITET EMOCIJA koje nas preplavljuju.

 

Pod utjecajem promjena u hormonima (bilo spolnih, bilo stresa, bilo oboje) i pod utjecajem fizičkih smetnji koje nam se događaju, valovi raspoloženja koja nas preplavljuju su visokog intenziteta.

 

Sve što osjećamo, osjećamo snažno.

 

U kratkim periodima izmijenit će se suze i ganutost od zahvalnosti i ljepote, „depresivne“ faze lijenosti i bezvoljnosti (*ovdje se ne misli na depresivna stanja koja zahtijevaju liječenje), faze raspršenosti u tisućama misli…

 

Sve to zajedno vodi u kroničan stres i iscrpljenost, često probleme sa spavanjem, otežano funkcioniranje na poslu, narušenu kvalitetu života…

 

…što opet čini da se osjećamo loše i začarani krug se samo nastavlja.

LAR MINDFULNESS

Frustracija posebno krene rasti kada ti fizički simptomi, koji su stvarni i realno nas zabrinjavaju, nakon pretraga i odlaska liječniku završe s tim da su svi nalazi u granicama normale i ne ukazuju ni na koju konkretnu bolest.

 

A s time nema ni konkretnog rješenja.

 

Često nam se baš tada ukaže na faktor stresa, što nas učini još bespomoćnijima.

 

Kako ovdje dakle nema tablete koja poput antibiotika sve vrati u normalu nakon 7 dana, ostajemo suočeni s odlukama o uzimanju kroničnih terapija, bilo hormona, bilo antidepresiva, bilo tableta za smirenje „po potrebi“.

 

Nije nimalo neobično da upravo (pred)menopauza, uz klasične svoje simptome, donese u paketu i simptome anksioznosti.

 

Fokus na fizičke smetnje, raspršen um i bujice emocija s kojima ne znamo upravljati recept su za zbilja teške dane, pogotovo jer je uz sve to potrebno i funkcionirati u svakodnevnom životu.

LAR MINDFULNESS

Zašto se mindfulness pokazao od velike pomoći i kod simptoma (pred) menopauze i kod anksioznosti?

 

Pričamo o znanstveno mjerenim podacima – preko 40% smanjenju dnevnih valunga i preko 20% smanjenju simptoma anksioznosti neposredno nakon 8 tjedana MBSR mindfulness tečaja smanjenja stresa. Postoci koji su jednaki postocima uspješnosti standardnih lijekova za takva stanja.

 

Mindfulness je vještina uz pomoć koje svaku fizičku smetnju, misao, emociju, rekaciju… unutar sebe znamo prepoznati, s jasnoćom dočekati i znamo što s njom napraviti da bi se brzo vratili u svoj centar.

 

Mindfulness – kada se nauči pravilno i temeljito i kada se redovito prakticira – donosi uravnoteženje čitavog našeg živčanog sustava – a to je ono što nam treba.

 

Umireni i uravnoteženi živčani sustav u paketu s izgrađenom vještinom upravljanja stresom, dovodi do toga da naš kompletan organizam počinje raditi na novi način.

 

U našem tijelu i umu se generalno stvori jedna atmosfera prisutnosti, centriranosti i sposobnosti da u svojim danima primjećujemo lijepo koje nam inače promiče.

 

Teški  trenuci i stres prestaju biti nešto veće od nas i jasno znamo njima upravljati te obnavljati balans.

 

Dobrobit postaje naše dominantno stanje.

 

To ne znači da postajemo potpuni zen i da nas više ništa ne može izbaciti iz takta.

 

Ali imamo svoj alat za vratiti se sebi, ma što vanjske okolnosti donijele.

 

Bilo da se nosimo sa simptomima (pred)menopauze, bilo anksioznosti, bilo oboje, od najveće je važnosti da tražimo pomoć, ali i da unutar sebe izgradimo svoj oslonac.

 

***

 

MBSR 8-tjedni mindfulness tečaj smanjenja stresa je najpoznatiji mindfulness program u svijetu, iza kojeg stoji više od 40 godina znanstvenih istraživanja.

 

Liječnicima služi kao opcija na koju mogu s povjerenjem uputiti svoje pacijente koji imaju problem sa stresom, a nisu za psihijatra niti tablete za smirenje.

 

U Centru za mindfulness LAR MBSR program je dostupan u svom izvornom, međunarodno certificiranom obliku te i ovdje znanstveno i laboratorijski mjerimo njegove učinke.

 

Iskustva bivših MBSR polaznika pročitajte ovdje.

 

S radošću Vas dočekujem u nekom od nadolazećih termina!

Ines Grubišić

Voditeljica Centra za mindfulness LAR